141 - 160 av 172
1...789 Gå till
Sortering

Klubbauktion | Smyckekvaliten – Lördag 8 juni

Aktuell budnivå

Smycken Armring

BVLGARI, armring, B.zero1, 4-band, 18K guld, mått 5,2x4,4 cm, vikt 69,7 g, originaletui.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

Smycken Brosch

ALDEBERT, brosch, blomma, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, mått 45x40 mm, vikt 18,1 g.

Inga bud

Utrop: 13 600 kr

Lägg bud

Smycken Manschettknappar

HERMÈS, manschettknappar, Knutar, 18K guld, vikt 17,5 g.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

Smycken Manschettknappar

VAN CLEEF & ARPELS, manschettknappar, 18K guld/vitguld, serienr. B9107 i 230, vikt 13,7 g, tre av stavarna är guld och en vitguld.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, platina/18K guld, ovalslipad diamant 2,05 ct, Fancy Intense Yellow/VVS1, GIA Coloured Diamand Grading Report 2173360252, trapetslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.

Inga bud

Utrop: 134 000 kr

Lägg bud

Smycken Armring

C.F. CARLMAN, armband, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, ovalslipade safirer ca 1,00 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 18 cm, vikt 11,3 g, safirerna har mindre nagg.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

Smycken Carmoséring

CARMOSÈRING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,37 ct, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca R-TW/VS-P, Frankrike, stl 17 mm, vikt 10,4 g, safiren har nagg och inneslutningar som når ytan, en liten diamant är skadad och några diamanter har nagg på kuletten.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud

Smycken Brosch

BROSCH, platina, halvpärla ca 7,5 mm, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, mått 40x31 mm, vikt 7,3 g.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud

Smycken Enstensring

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,55 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, Art Deco, Frankrike 1930-tal, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g, några sidostenar har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

Smycken Örhängen

ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, onyxer, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, höjd 40 mm, vikt 13,4 g, stift med clips, enstaka diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 31,5 g.

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

Smycken Armring

BVLGARI, armring, Parentesi, 18K vitguld, mått 45x55 mm, bredd 9,5 mm, vikt 65,0 g.

Inga bud

Utrop: 55 000 kr

Lägg bud

Smycken Collier

SIGURD PERSSON, collier, 20K/18K guld/vitguld, Stockholm 1947, hängets höjd 50 mm, längd 52,5 cm, vikt 29,8 g. (d)

Inga bud

Utrop: 22 000 kr

Lägg bud

Smycken Örhängen

SIGURD PERSSON, örhängen, 18K guld/vitguld, Stockholm 1950, höjd 25 mm, vikt 8,9 g, skruvmekanism. (d)

Inga bud

Utrop: 5 900 kr

Lägg bud

Smycken Armring

ARMBAND, 18K guld, Fransk kontrollstämpel, 1900-talets mitt, bredd 27 mm, längd 19,5 cm, vikt 138,0 g, säkerhetskedja.

Inga bud

Utrop: 86 000 kr

Lägg bud

Smycken Carmoséring

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 14,50 ct, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18 mm, vikt 15,5 g, safiren har små nagg.

Inga bud

Utrop: 75 000 kr

Lägg bud

Smycken Ring

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/SI1, briljantslipade diamanter ca 2,23 ctv, Bengt J Anderssons Guld, Stockholm, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, enstaka sidostenar har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 47 000 kr

Lägg bud

Smycken Brosch

BROSCH, liljekonvalj, 14K guld, demantoid granater, obehandlade rosa safirer, Ryssland 1898-1908, längd 42 mm, vikt 3,5 g, demantoiderna har nagg, skadat etui.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud

Smycken Brosch

BROSCH, 18K guld, svart emalj, antikslipade diamanter ca 3,00 ctv, antik, mått 28x28 mm, vikt 9,3 g, senare nål, enstaka diamanter har nagg och skador.

Inga bud

Utrop: 17 000 kr

Lägg bud

Smycken Brosch

BROSCH, platina, eldopal, gammal- och antikslipade diamanter, antik, 36x12 mm, vikt 7,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg, opalen med visst slitage.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud

Om auktionen